Kilpailut

No Events

LINT-maaottelu 2023

11.11.2023 - 12.11.2023
Koko päivä

Yleistä

Kainuun haukkuvat lintukoirat ry. järjestää linnunhaukun pohjoismaisten pystykorvien mestaruusottelun Suomussalmella 10.-12.11.2023.

Kaksi päiväisiin mestaruus kisoihin saapuu neljä koiraa Suomesta, Ruotsista sekä Norjasta. Kahden päivän aikana parhaan yksittäisen tuloksen saanut koira palkitaan vuoden 2023 Pohjoismaiden mestari -tittelillä. Kilpailu on samalla maaottelu, jossa kolmen parhaan koiran yhteistulos/ maa, ratkaisee maiden sijoituksen.

Kilpailu järjestetään vuosittain, poikkeuksena vuosi 2020 joka jäi väliin koronan vuoksi.

 

 

 

 

Kilpailun ottelutoimikunta:

Puheenjohtaja: Janne Heikkinen
Ylituomari: Juha Möttönen
Vara ylituomari: Pekka Tiainen
Sihteeri/koetoimitsija: Pirjo Appelgren
Sihteeri/taloudenhoitaja: Pasi Moilanen
Järjestelypäällikkö/SPJ-edustaja: Pertti Lankinen
Tulokset/tiedotus: Marika Tuomela
Maastomestari: Simo Kinnunen
Tulkki: Thommy Svevar/ thommy.svevar@wartsila.com

 

Ottelu Facebookissa

Ilmoittautuminen

Ilmoittautuminen:

 

 

Ohjelma

Kokeen keskuspaikkana toimii Jatkonsalmen Pääpirtti, joka sijaitsee Hossan kansallispuistossa Jatkonjärven rannalla. Osoite: Jatkonsalmentie 42, Suomussalmi. Kulkuohje löytyy täältä.

Ohjelma

Perjantai 10.11.2023

Lauantai 11.11.2023

Sunnuntai 12.11.2023

Osallistujat

Suomen joukkue:

Joukkueenjohtaja Thommy Svevar ( varalla Lars-Johan Flemming)

Koirakot:

Tanja Raivio, Puumala – Spn Karahkan Fani FI35127/14
Mikko Hölsö, Ylistaro – Spu Jahtitaigan Jöpö FI24665/20
Harri Kärkkäinen ja Heidi Bollström-Kärkkäinen, Nerkoo – Ppn Murtsukan Riemu FI17316/16
Kisaan varasijalta noussut koirakko:
Harri Panula, Hyllykallio – Spn Linkkarin Siru FI25971/21
(PERUUNTUMINEN: Aku Karhunen, Puumala – Spn Kirjalan Hertta FI11576/16)

Varalla:

Ruotsin joukkue:

Joukkueen johtaja: Torleif Eriksson, Umeå

Koirakot:

Daniel Wiklund, Vännesby – Spn Karlsömarken Chili SE55954/2017

Kent Renlund, Malmberget – Spu Tukkikankaan Kaj SE38643/2019
Viktor Byström, Ramsele – Spu Viterlidens Risto SE14642/2019
Sandra Johansson, Lima – Spn Tiurbakkens Sappo SE33257/2018

Varalla:

Norjan joukkue:

Joukkueen johtaja: Tom Lund, Rena
Koirakot:
Dag Sørensen, Eidsvoll – Ppu Brattvolls Boss NO41016/20
Renate Sørensen, Eidsvoll – Spn Aufgeweckt Elgia FI31231/16
Morten Røine, Nore – Spn Kollandruds Aino NO38628/20
Terje Holden, Bjørkelangen – Ppn Grasbekkåsens Silva NO42786/18
Varalla:

Tunnelmia

LINT-maaottelu | Facebook

 

Norjan joukkue:
Takarivillä joukkueen johtaja: Tom Lund, Rena
Koirakot vasemmalta oikealle:
Pohjoismaiden mestari 2023: Morten Røine, Nore – Spn Kollandruds Aino NO38628/20
Kisan 2. paras: Terje Holden, Bjørkelangen – Ppn Grasbekkåsens Silva NO42786/18
Kisan 3. paras: Renate Sørensen, Eidsvoll – Spn Aufgeweckt Elgia FI31231/16
Norjan joukkueen neljäs koirakko: Dag Sørensen, Eidsvoll – Ppu Brattvolls Boss NO41016/20

Tulokset

Tulokset/Tuloseuranta

Lauantain tulokset:

Tulosseuranta (koiratietokanta.fi)

 

Sunnuntain tulokset:

Tulosseuranta (koiratietokanta.fi)

 

Maaottelun lopputulokset:

  1. Norja 255p
  2. Ruotsi 321p
  3. Suomi 218p

 

1. Morten Røine, Nore – Spn Kollandruds Aino NO38628/20  88p Cacit

2. Terje Holden, Bjørkelangen – Ppn Grasbekkåsens Silva NO42786/18  84p

3. Renate Sørensen, Eidsvoll – Spn Aufgeweckt Elgia FI31231/16    83p vara-Cacit

4. Harri Kärkkäinen ja Heidi Bollström-Kärkkäinen, Nerkoo – Ppn Murtsukan Riemu FI17316/16  81p

5. Kent Renlund, Malmberget – Spu Tukkikankaan Kaj SE38643/2019  77p

6. Daniel Wiklund, Vännesby – Spn Karlsömarken Chili SE55954/2017  77p

7. Sandra Johansson, Lima – Spn Tiurbakkens Sappo SE33257/2018  77p

8. Tanja Raivio, Puumala – Spn Karahkan Fani FI35127/14  70p

9. Viktor Byström, Ramsele – Spu Viterlidens Risto SE14642/2019  67p

10. Harri Panula, Hyllykallio – Spn Linkkarin Siru FI25971/21  67p

11. Dag Sørensen, Eidsvoll – Ppu Brattvolls Boss NO41016/20  48p

12. Mikko Hölsö, Ylistaro – Spu Jahtitaigan Jöpö FI24665/20 45p