Kilpailut

No Events

Hirvenhaukut-ottelu 2022

18.11.2022 - 19.11.2022
Koko päivä

Yleistä

Suomen Kennelliiton karjalankarhukoirille järjestämä valtakunnallinen SM-kilpailu Hirvenhaukut-ottelu järjestetään tänä vuonna Pohjois-Hämeessä, Oriveden Eräjärvellä, Einonpirtillä 18.-19.11.2022.

Hirvenhaukut-ottelu 

Einon Pirtti: Eräpyhäntie 164, 35220 Orivesi

Kokeen järjestävät Hämeen Pystykorvakerho ry ja Mäntän seudun koirakerho ry

 

Lämpimästi tervetuloa kaikki mukaan valitut koirat ohjaajineen!

Ottelutoimikunta:
Puheenjohtaja: Mika Liehu
SPJ.n Edustaja: Marko Laine
Kokeen YT: Jorma Tahkola
Kokeen Vara YT.: Pasi Tuhkanen
YT-sihteeri: Tero Savilahti
Talouspäällikkö: Tomi Sieppi
Muonitus: Lounaspirtti,Elina Sieppi
Maastomestarit: Markku Kontra,Pasi Tuhkanen,Mika Liehu,Tero Savilahti,Martti Mäki
Majoitus, Sauna: Juha Tammi, Sami Kallio
Media:Erja Pekkala, Elina Sieppi
Yhteydenotot /Tiedustelut: Markku Kontra 040-8475215 markku.kontra@gmail.com

Eläinlääkäri:
Omaeläinklinikka Tampere

Tapahtumaa voi seurata myös Facebookissa: www.facebook.com/hirvenhaukut. Sivun nimi: Hirvenhaukut-ottelu

Yhteydenotot / Tiedustelut: 

.

Ilmoittautuminen

Ilmoittautumiset järjestämisohjeen mukaisesti Markku Kontralle (markku.kontra@gmail.com)
Valitsijamiehet ilmoittavat koirat 13.11.2022 mennessä

Koemaksu on 110 euroa joka maksetaan tilille:
FI85 5403 0720 1311 03 Viite: 2202

 

Ohjelma

OHJELMA (alustava, muutokset mahdollisia)

17.11. torstai

14.00 – 17.00 ilmoittautuminen, koirien kuvaus, sirujen tarkastus, tulokahvit ja majoittautuminen

18.00 viirin nosto

18.15 Ottelun avaus, tervehdykset

18.30 Koirien esittely, Maastot

19.00 ylituomarin puhuttelu ja maastojen arvonta

20.00 juhlaillallinen

n. 21.00 sauna

 

18.11. perjantai

5.00 – 8.00 aamupala ja maastoeväiden nouto

7.00 Siirtyminen maastoihin

10.00 Kutsuvieraiden maastokierros

14.00 Ryhmien vastaanotto

15.00 Lounas

14.30 – 22.00 Sauna

19.00 Kahvit

19.30 Ylituomarin puhuttelu ja maastojen arvonta

20.00 Iltapala

 

19.11. Lauantai

5.00 – 6.00 aamupala ja maastoeväiden nouto

7.00 siirtyminen maastoihin

14.30 lounas ja ryhmien vastaanotto

14.30-19.00 sauna

19.00 kahvit

19.30 arvioitu tulosten julkistus

20.00 turvallista kotimatkaa

Osallistujat

M-21   Pekko  FI40892/17 Eino Huovinen

KR22 Punkkikorven Milla FI28253/16 Hannu & Risto Tiirola

Kipinäkallion Rokka FI31517/19  Asko Seppänen

Mössinpään Repu FI21095/16      Niina & Mauno Seppänen

Tuuttikorven Roope FI49409/14  Ari Haataja

Karpaasin Urpo FI31338/18          Ilkka Perälä

Rajakiron Vihtori FI31072/16      Juha Tammi

Hirviparoonin Nowa FI39017/20  Pasi & Rami Ahola

Jämäkän Kipinä FI27454/19         Rainer Parhiala & Taru Sulku

Piitu FI40896/17                            Pasi & Tomi Kallinen

Kuartlammin Adonis FI34049/18  Eero Penttinen

Täysiajan Lulu FI25277/17          Timo Aapro

Vihatin Wikke FI26892/19            Antti Peltola

Hokatar Iku-Tiera FI30418/20      Teuvo Piironen

 

 

 

Tunnelmia

 

Ottelutoimikunnan Pj. Mika Liehu

Tyytyväistä väkeä juhlaillallisella

Ylituomarikierros Eräjärven kivimuseolla

Heikki Ahopelto loihtimassa vasanmaksaa punasipulilla ja smetanalla höystettynä

Makkaravalkeat sytytetty Punkkikorven Millan maastossa

Alma  hyvästelemässä Niinaa sunnuntaiaamuna

Tulokset

 

2022 Hirvenhaukut-ottelun tulokset

Tulokset korjattu 23.11.2022 klo 18.00

 

Valitettavasti julkaistuihin tuloksiin tuli muutos. Ylituomarin havaittua sääntöjen vastainen virhe Karpaasin Urpon seuraamisen pisteytyksessä kokeen päättymisen jälkeen. Maastokorteissa oli eri pisteet seuraamisen kohdalla jota ei oltu huomattu kirjaamisen yhteydessä, niin todella valitettava inhimillinen virhe pääsi syntymään.

Ylituomari Jorma Tahkola sekä sihteeri Tero Savilahti ovat harmissaan ja pahoittelevat syvästi kaikille osapuolille aiheutunutta harmia.

Koirien sijoitukset muuttuivat 2-4 koirien osalta.

Tulokset 2022

Tulostaulu Perjantai

Tulostaulu Lauantai

  1. M-22 M-21 Pekko FI40892/17 92,5p 86p Om, Eino Huovinen, Kaavi
  2. Rajakiron Vihtori 91p 6,5p Om, Juha Tammi, Toijala
  3. Vihantin Wikke 90,5p 81,5p Om, Antti Peltola, Kouvola
  4. Karpaasin Urpo 90,5p 56,5 Om, Ilkka Perälä, Ilmajoki
  5. Tuuttikorven Roope 85,5p 11p Om. Ari Haataja, Kuusamo
  6. Punkkikorven Milla 83p 35p Om. Hannu ja Risto Tiivola, Yli-Kiiminki
  7. Mossinpään Repu 76p 12,5p om. Niina ja Mauno Seppänen, Suomussalmi
  8. Kipinäkallion Rokka 67,5p 33,5p om. Asko Seppänen, Suomussalmi
  9. Piitu FI40896/17 64,5p 14p om. Pasi ja Tomi Kallinen, Liperi
  10. Jämäkän Kipinä 57p 11p Om Rainer Parhiala ja Taru Sulku, Saarijärvi
  11. Kuartlammin Adonis 44p 36,5p Om. Eero Penttinen, Juva
  12. Hirviparoonin Nowa 38p 32p Om. Pasi ja Rami Ahola, Parkano
  13. Täysiajan Lulu 37,5p 32,5p Om. Timo Aapro, Hamina
  14. Hokatar Iku-Tiera 36p 11p Om. Teuvo Piiroinen, Lappeenranta

Ottelussa toisen päivän tulos ratkaisee järjestyksen, jos kahdella koiralla paremman päivän tulos on sama.