Yhteistyössä
Hirvenhaukut-ottelu 2022
Yleistä
Suomen Kennelliiton karjalankarhukoirille järjestämä valtakunnallinen SM-kilpailu Hirvenhaukut-ottelu järjestetään tänä vuonna Pohjois-Hämeessä, Oriveden Eräjärvellä, Einonpirtillä 18.-19.11.2022.
Hirvenhaukut-ottelu
Einon Pirtti: Eräpyhäntie 164, 35220 Orivesi
Kokeen järjestävät Hämeen Pystykorvakerho ry ja Mäntän seudun koirakerho ry
Lämpimästi tervetuloa kaikki mukaan valitut koirat ohjaajineen!
Ottelutoimikunta:
Puheenjohtaja: Mika Liehu
SPJ.n Edustaja: Marko Laine
Kokeen YT: Jorma Tahkola
Kokeen Vara YT.: Pasi Tuhkanen
YT-sihteeri: Tero Savilahti
Talouspäällikkö: Tomi Sieppi
Muonitus: Lounaspirtti,Elina Sieppi
Maastomestarit: Markku Kontra,Pasi Tuhkanen,Mika Liehu,Tero Savilahti,Martti Mäki
Majoitus, Sauna: Juha Tammi, Sami Kallio
Media:Erja Pekkala, Elina Sieppi
Yhteydenotot /Tiedustelut: Markku Kontra 040-8475215 markku.kontra@gmail.com
Eläinlääkäri:
Omaeläinklinikka Tampere
Tapahtumaa voi seurata myös Facebookissa: www.facebook.com/hirvenhaukut. Sivun nimi: Hirvenhaukut-ottelu
Yhteydenotot / Tiedustelut:
.
Ilmoittautuminen
Ilmoittautumiset järjestämisohjeen mukaisesti Markku Kontralle (markku.kontra@gmail.com)
Valitsijamiehet ilmoittavat koirat 13.11.2022 mennessä
Koemaksu on 110 euroa joka maksetaan tilille:
FI85 5403 0720 1311 03 Viite: 2202
Ohjelma
OHJELMA (alustava, muutokset mahdollisia)
17.11. torstai
14.00 – 17.00 ilmoittautuminen, koirien kuvaus, sirujen tarkastus, tulokahvit ja majoittautuminen
18.00 viirin nosto
18.15 Ottelun avaus, tervehdykset
18.30 Koirien esittely, Maastot
19.00 ylituomarin puhuttelu ja maastojen arvonta
20.00 juhlaillallinen
n. 21.00 sauna
18.11. perjantai
5.00 – 8.00 aamupala ja maastoeväiden nouto
7.00 Siirtyminen maastoihin
10.00 Kutsuvieraiden maastokierros
14.00 Ryhmien vastaanotto
15.00 Lounas
14.30 – 22.00 Sauna
19.00 Kahvit
19.30 Ylituomarin puhuttelu ja maastojen arvonta
20.00 Iltapala
19.11. Lauantai
5.00 – 6.00 aamupala ja maastoeväiden nouto
7.00 siirtyminen maastoihin
14.30 lounas ja ryhmien vastaanotto
14.30-19.00 sauna
19.00 kahvit
19.30 arvioitu tulosten julkistus
20.00 turvallista kotimatkaa
Osallistujat
M-21 Pekko FI40892/17 Eino Huovinen
KR22 Punkkikorven Milla FI28253/16 Hannu & Risto Tiirola
Kipinäkallion Rokka FI31517/19 Asko Seppänen
Mössinpään Repu FI21095/16 Niina & Mauno Seppänen
Tuuttikorven Roope FI49409/14 Ari Haataja
Karpaasin Urpo FI31338/18 Ilkka Perälä
Rajakiron Vihtori FI31072/16 Juha Tammi
Hirviparoonin Nowa FI39017/20 Pasi & Rami Ahola
Jämäkän Kipinä FI27454/19 Rainer Parhiala & Taru Sulku
Piitu FI40896/17 Pasi & Tomi Kallinen
Kuartlammin Adonis FI34049/18 Eero Penttinen
Täysiajan Lulu FI25277/17 Timo Aapro
Vihatin Wikke FI26892/19 Antti Peltola
Hokatar Iku-Tiera FI30418/20 Teuvo Piironen
Tunnelmia
Ottelutoimikunnan Pj. Mika Liehu
Tyytyväistä väkeä juhlaillallisella
Ylituomarikierros Eräjärven kivimuseolla
Heikki Ahopelto loihtimassa vasanmaksaa punasipulilla ja smetanalla höystettynä
Makkaravalkeat sytytetty Punkkikorven Millan maastossa
Alma hyvästelemässä Niinaa sunnuntaiaamuna
Tulokset
2022 Hirvenhaukut-ottelun tulokset
Tulokset korjattu 23.11.2022 klo 18.00
Valitettavasti julkaistuihin tuloksiin tuli muutos. Ylituomarin havaittua sääntöjen vastainen virhe Karpaasin Urpon seuraamisen pisteytyksessä kokeen päättymisen jälkeen. Maastokorteissa oli eri pisteet seuraamisen kohdalla jota ei oltu huomattu kirjaamisen yhteydessä, niin todella valitettava inhimillinen virhe pääsi syntymään.
Ylituomari Jorma Tahkola sekä sihteeri Tero Savilahti ovat harmissaan ja pahoittelevat syvästi kaikille osapuolille aiheutunutta harmia.
Koirien sijoitukset muuttuivat 2-4 koirien osalta.
Tulostaulu Perjantai
- M-22 M-21 Pekko FI40892/17 92,5p 86p Om, Eino Huovinen, Kaavi
- Rajakiron Vihtori 91p 6,5p Om, Juha Tammi, Toijala
- Vihantin Wikke 90,5p 81,5p Om, Antti Peltola, Kouvola
- Karpaasin Urpo 90,5p 56,5 Om, Ilkka Perälä, Ilmajoki
- Tuuttikorven Roope 85,5p 11p Om. Ari Haataja, Kuusamo
- Punkkikorven Milla 83p 35p Om. Hannu ja Risto Tiivola, Yli-Kiiminki
- Mossinpään Repu 76p 12,5p om. Niina ja Mauno Seppänen, Suomussalmi
- Kipinäkallion Rokka 67,5p 33,5p om. Asko Seppänen, Suomussalmi
- Piitu FI40896/17 64,5p 14p om. Pasi ja Tomi Kallinen, Liperi
- Jämäkän Kipinä 57p 11p Om Rainer Parhiala ja Taru Sulku, Saarijärvi
- Kuartlammin Adonis 44p 36,5p Om. Eero Penttinen, Juva
- Hirviparoonin Nowa 38p 32p Om. Pasi ja Rami Ahola, Parkano
- Täysiajan Lulu 37,5p 32,5p Om. Timo Aapro, Hamina
- Hokatar Iku-Tiera 36p 11p Om. Teuvo Piiroinen, Lappeenranta
Ottelussa toisen päivän tulos ratkaisee järjestyksen, jos kahdella koiralla paremman päivän tulos on sama.